Nastasja Mariana Schunk

Finalistka tegorocznego juniorskiego Wimbledonu zagra o tytuł ITF W25 Futures Lotos Solano Bydgoszcz Cup 2021.

Nastasja Mariana Schunk jest największym odkryciem bydgoskiej imprezy. Do turnieju głównego przebijała się przez kwalifikacje, a w sześciu do tej pory rozegranych spotkaniach straciła jedynie seta.  W półfinale choć zagrała z doświadczoną Czeszką Terezą Smitkovą, byłą 57 rakietą rankingu WTA (m.in. dotarła w karierze do 4. rundy Wimbledonu), to na korcie prezentowała się jak ograna w turniejach rutyniara.

Znakomite, często wygrywające płasko bite returny, uderzenia odważne pod końcową linię boiska i nieustająca presja na rywalce zrobiły piorunujące wrażenie. Po siedmiu minutach 17-letnia Niemka prowadziła 3:0 dwukrotnie przełamując podanie Smitkovej. Czeszka starała się zachować spokój, przyspieszać zagrania, ale często popełniała przy tym błędy. Efekt – szybko przegrany pierwszy set 2:6.

W drugiej partii gra się nieco wyrównała, ale starczyło to jedynie do utrzymywania własnych podań do stanu 2:2. W piątym gemie Schunk zaryzykowała – atakowała każdy z serwisów rywalki, niezależnie czy było to pierwsze, czy drugie podanie. Efekt przyszedł szybko – mimo w sumie niezłej gry Czeszki przełamała jej podanie i po chwili prowadziła 4:2. W końcówce wystarczyło pilnować serwisu i nadal grać płaskie piłki wzdłuż linii by szansy nie wypuścić. Wygrana w drugiej partii 6:3 dała prawo gry w meczu o tytuł. Przypomnijmy, że w tegorocznym juniorskim Wimbledonie Schunk rozegrała aż 5 trzysetowych spotkań, przegrywając dopiero w ostatnim z Hiszpanką Ane Mintegi Del Olmo (6:2, 4:6, 1:6).

Rywalką Schunk będzie nieco starsza Darya Astakhova, która w tym roku świetnie radziła sobie w turniejach nieco niższej rangi, ale wygrała też dwudziestopięciotysięcznik w szwedzkim Jonkoping. W półfinale kompletnie nie przejmowała się obecnością turniejowej jedynki Niemki Kathariny Gerlach. Mimo, że seta otwarcia przegrała do trzech starała się konsekwentnie przyspieszać wymiany, nie pozwalając rywalce na stosowanie ulubionego top spinu. A jako, że fizycznie przygotowana jest do biegania godzinami z jednej na drugą stronę kortu – prędzej czy później taktyka musiała zaskoczyć. Dodatkowo od początku drugiego seta nic nie robiła sobie z serwisu faworyzowanej rywalki, atakowała niemal każdą możliwą piłkę i doprowadziła do sytuacji, że Gerlach umykała pewność gry, podejmowanych decyzji, a co za tym idzie dokładność.

Drugą partię Rosjanka wygrała 6:2, w trzeciej już w drugim gemie miała aż dziewięć piłek na przełamanie podania Niemki. I choć ich tym razem nie wykorzystała nadal była w meczu stroną dominującą. Do tego stopnia, że od stanu 1:1 wygrała pięć z rzędu gemów zamykając pojedynek. Starcie nastoletnich zawodniczek o tytuł może stać się ozdobą tego turnieju.

Tytuł w grze podwójnej zdobyły Carolina Alves (BRA) i Iryna Shymanovich (BLR), które dopiero po super tie breaku pokonały duet Hiroko Kuwata (JPN)/ Yuliana Lizarazo (COL) 6:1, 3:6, 10:5.

Wyniki – półfinały singla:

Nastasja Mariana Schunk (GER) – Tereza Smitkova (CZE) – 6:2, 6:3

Katherina Gerlach (1) (GER) – Darya Astakhova (RUS) – 6:3, 2:6, 1:6

finał debla

C.Alves (BRA)/ I.Shymanovich (BLR) – H.Kuwata (JPN)/ Y.Lizarazo (COL) – 6:1, 3:6, 10:5

Niedziela

11:00 – finał singla

Darya Astakhova (RUS) – Nastasja Mariana Schunk (GER)

Partnerzy