Niestety, najwyżej rozstawiony zawodnik challengera Poznań Open 2019 nie obroni tytułu mistrzowskiego sprzed roku. Hubert Hurkacz przegrał z Rudolfem Mollekerem i swój udział w imprezie zakończył na etapie półfinału. Spotkanie było bardzo zacięte, ale koniec końców Niemiec triumfował w stosunku 6:4, 6:4.

Przed rozpoczęciem sobotniego pojedynku zdecydowanym faworytem był Polak. Pierwsze gemy potwierdzały przedmeczowe oczekiwania, ponieważ Hurkacz dwukrotnie odebrał przeciwnikowi podanie i już po dwudziestu minutach wyszedł na prowadzenie 4:1. Licznie zgromadzeni kibice byli przekonani, że dominacja ich ulubieńca nadal trwać będzie w najlepsze, a tymczasem na korcie centralnym sytuacja zmieniła się o 180 stopni.

Polak zaczął mieć problemy z własnym serwisem, a te kłopoty natychmiast wykorzystał Molleker. Utalentowany Niemiec wygrał aż pięć gemów z rzędu i dzięki wynikowi 6:4 zapisał na swoim koncie zwycięstwo w pierwszym secie. W drugiej partii Hurkacz znów szybko przełamał, ale niestety ponownie nie był w stanie utrzymać wypracowanej przewagi zbyt długo. Molleker odrobił straty i wyszedł na prowadzenie 5:4. Dziesiąty gem okazał się być ostatnim. Niemiec raz jeszcze znalazł receptę na serwis obrońcy tytułu i zapewnił sobie tym samym miejsce w niedzielnym finale. Tam jego rywalem będzie starszy o ponad osiemnaście lat Hiszpan Tommy Robredo.