Historia Pekao Szczecin Open sięga roku 1993. Turniej najpierw był cyklem satelitarnym z pulą nagród 25 tysięcy dolarów, a od 1996 roku jest już challengerem. Od 1997 roku miał rangę 150 tysięcy dolarów, ale w 2017 roku jego renoma jeszcze się zwiększyła i ranga wzrosła do 175 000 dolarów (150 tysięcy dolarów w puli nagród + hospitality).

We wrześniu roku 2019 turniej Pekao Szczecin Open odbędzie się już po raz dwudziesty siódmy z rzędu. Jest to najstarsza i największa zawodowa impreza tenisowa w Polsce. Co ważne, turniej od początku istnienia może liczyć na wsparcie swoich mecenasów: banku oraz miasta.

Galeria sław, które odwiedziły w przeszłości Pekao Szczecin Open jest wyjątkowo bogata. W minionych latach w Szczecinie grali między innymi Nikołaj Dawidienko, David Ferrer, Stan Wawrinka, Gael Monfils czy Richard Gasquet. To właśnie ten wymieniony jako ostatni triumfował w stolicy Pomorza Zachodniego w 2017 roku, kiedy turniej obchodził jubileusz 25-lecia istnienia. Ta pamiętna edycja pozwoliła otrzymać organizatorom już drugą w historii prestiżową nagrodę dla najlepszego challengera na świecie.