Turniejem eliminacyjnym singla kobiet i mężczyzn na kortach MZUK w Gliwicach w niedzielę 14 lipca rozpoczęły się 93. Mistrzostwa Polski w Tenisie – Fundacja Radan Gliwice Open 2019 z pulą nagród 140 tys. złotych.

Kapryśna pogoda – nad kortami przy ulicy Kosynierów chmury gęstniały, a czasem pokropiło – nie pokrzyżowała na szczęście planu gier, który udało się w komplecie zrealizować. Niektóre mecze były emocjonujące i zacięte, a w rywalizacji doświadczenia z młodością nie było pewniaków: raz górą była dojrzałość, innym razem talent i brawura.

Dojrzałość rządziła w pojedynku uznanego deblisty 37-letniego Tomasza Bednarka – otrzymał do eliminacji dziką kartę – z Michałem Wargockim. Tenisista UKS Omega Smolec wygrał z o prawie 20 lat młodszym rywalem (WKS Grunwald Poznań, nr 8.) 6:3, 7:6 i o awans do turnieju głównego powalczy w poniedziałek z… jeszcze młodszym Sandro Szicem. Niespełna 16-letni tenisista Górnika Bytom także sprawił niespodziankę, pokonując Andrzeja Zychowicza (WKT Mera Warszawa, 11.) 2:6, 6:2, 6:0.

W poniedziałek od 9.30 początek finałów eliminacji – o 16 wolnych miejsc (8+8) do turnieju głównego, którego losowanie zaplanowano na godzinę 18.00.

Partnerzy