Poznań Open jest jedynym – obok szczecińskiego Pekao Szczecin Open – turniejem zawodowego tenisa mężczyzn rangi ATP Challenger rozgrywanym od wielu lat w naszym kraju. Historia poznańskiego turnieju sięga 1992 roku, a cyklicznie impreza jest rozgrywana od roku 2004. Przez pierwsze osiem lat turniej był znany pod nazwą Porsche Open, a od 2012 roku sponsorem tytularnym turnieju jest Miasto Poznań.

W ostatnich pięciu latach na kortach Parku Tenisowego Olimpia gościło wielu zawodników

z aktualnej lub niedawnej czołówki światowego rankingu ATP, a są wśród nich m.in. Borna Coric, Damir Dzumhur, David Goffin, Pablo Carreno Busta czy Lucas Pouille. Poznański challenger ma także dwóch polskich singlowych zwycięzców – Jerzego Janowicza z 2012 roku i Huberta Hurkacza, który triumfował w ubiegłorocznej edycji. Dla obu repre-zentantów Polski była to trampolina do późniejszych sukcesów na światowych tenisowych arenach.

Do 2017 roku poznański challenger miał stałe miejsce w kalendarzu ATP – w połowie lipca. W ubiegłym roku termin Poznań Open został przeniesiony na początek czerwca, równolegle z drugim tygodniem zmagań w wielkoszlemowym turnieju French Open. Taka zmiana stwarza szanse wyższego poziomu sportowego imprezy oraz większej frekwencji na trybunach, a także mniej deszczowej pogody.

Partnerzy