Niespodzianki tym razem nie było. Vaclav Safranek, najwyżej rozstawiony zawodnik turnieju Wrocław World Cup 2019, pokonał w decydującym spotkaniu rodaka Petra Nouzę i sięgnął po tytuł mistrzowski. Spotkanie trwało nieco ponad 2 godziny i zakończyło się rezultatem 6:3, 3:6, 6:3.

Przed rozpoczęciem pojedynku faworytem był 25-letni Safranek. Czech znajduje się obecnie na 350. miejscu rankingu ATP, a w swoim tenisowym CV ma między innymi występy w głównych drabinkach Australian Open oraz US Open. W niedzielnym finale już w czwartym gemie miał dwie szanse na wywalczenie przełamania, ale Nouza – między innymi dzięki dwóm asom serwisowym – zażegnał niebezpieczeństwo. Co nie udało się w gemie czwartym, miało miejsce w ósmym. Safranek wykorzystał błędy rywala, sam popisał się precyzyjnym uderzeniem wzdłuż linii i wywalczył upragnionego breaka. Kilka minut później 25-latek bez większych problemów utrzymał własne podanie i objął prowadzenie w meczu (6:3).

Początek drugiej partii przyniósł emocjonujący zwrot akcji. Tym razem to Nouza, znany przede wszystkim z regularnej gry serw & wolej, znalazł receptę na podanie rywala i szybko zbudował przewagę 3:0. Młodszy z Czechów utrzymywał wysoki procent pierwszego serwisu, nie dał rywalowi szans na odrobienie strat i wyrównał stan rywalizacji (6:3).

Decydująca odsłona finałowego pojedynku to dalsza wyrównana gra z obu stron. Safranek najpierw obronił trzy break pointy, a później sam, w szóstym gemie, przełamał przeciwnika, kończąc decydującą akcję płaskim i precyzyjnym  minięciem z bekhendu. Wypracowanej przewagi faworyt z rąk już nie wypuścił. 25-latek utrzymał koncentrację, postawił kropkę nad „i”, zapewniając sobie tym samym tytuł mistrzowski.

– Zawsze ciężko gra się ważny mecz przeciwko dobremu koledze, a dokładnie tak to dzisiaj wyglądało. Gratuluję Petrowi dobrego występu i mam nadzieję, że będzie miał udaną dalszą część sezonu. Dziękuję też wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego świetnego turnieju. Przez cały tydzień wszystko działało jak należy i mam szczerą nadzieję, że spotkamy się tu ponownie za rok – mówił po meczu Safranek.

W drodze po puchar Wrocław World Cup 2019 triumfator pokonał kolejno Ukraińców Witalija Sachko (7:6, 5:7, 6:2) i Olega Prihodko (7:6, 6:4), Rumuna Dana Tomescu (6:4, 6:1), Rosjanina Aleksandra Szewczenkę (7:5, 6:2) i wspomnianego rodaka Petra Nouzę (6:3, 3:6, 6:3). Za zwycięstwo w turnieju Czech otrzymał 2160 dolarów i 100 punktów do rankingu ITF.

Partnerzy