Żuk z podwójną koroną Talex Open

Kacper Żuk spiął cykl LOTOS PZT Polish Tour symboliczną klamrą. Zwycięzca czerwcowego turnieju otwarcia w Gdańsku, w niedzielę wygrał ostatni turniej serii, Talex Open w Poznaniu.

Aktualny Mistrz Polski opuścił Poznań z dwoma tytułami. W sobotę u boku partnerującego mu Jana Zielińskiego wygrał na kortach AZS-u rywalizację deblistów, a dzień później w singlowym finale pokonał mistrza sprzed dwóch lat, Dimitara Kuzmanova. Pierwszy set decydującego spotkania był niezwykle zacięty. 21-latek nie wykorzystał prowadzenia z przełamaniem 6:5, więc losy partii zostały rozstrzygnięte w tie-breaku. W nim Bułgar walczył dzielnie i w bardzo trudnych wymianach obronił dwie pierwsze piłki setowe. Żuk podsumował seta świetną akcją serwisową i po grubo ponad godzinie gry objął prowadzenie w meczu.

Zacięta, lecz przegrana końcówka, negatywnie wpłynęła na poziom gry Bułgara. Drugi set był jednostronny, a Żuk w zasadzie nie popełniał błędów. Koncertowa gra Polaka wybiła rywala z rytmu i zabrała wiarę w powtórzenie sukcesu z 2018 roku. Żuk wygrał 7:6(6), 6:1 i do coraz bogatszej kolekcji dodał piąty tytuł zdobyty w turnieju ITF. Po sukcesach w Gdańsku, Szczecinie i Bytomiu, wygrana w Poznaniu oznacza też czwarte singlowe trofeum podczas cyklu LOTOS PZT Polish Tour.

– Skończyło się to w najlepszy możliwy sposób. Zdobyłem podwójny tytuł na „dwudziestce piątce” w Polsce. Nie spodziewałem się, że aż tyle osób przyjdzie mi tu kibicować. W ostatnich dwóch dniach dodawali mi energii i pomagali w wielu ważnych momentach. Potwierdziłem, że nie jestem tylko zawodnikiem na twarde nawierzchnie, ale potrafię też grać na mączce. Pokazałem tutaj klasę – podsumował występ Kacper Żuk, który po wygraniu turnieju Talex Open awansuje do trzeciej setki rankingu ATP.