Rola witaminy D w regulacji hormonów tarczycy – jak wpływa na poziom T3 i T4? Rozwiewamy wątpliwości!

Rola witaminy D

Witamina D, nazywana również witaminą słońca, przez wiele lat była kojarzona przede wszystkim jako składnik wzmacniający kości. Obecnie jednak wiadomo, że jej znaczenie dla ludzkiego organizmu jest dużo szersze – odgrywa ona ważną rolę między innymi w regulacji hormonów tarczycy. Dowiedz się więcej!

Znaczenie witaminy D dla tarczycy

Liczba osób, u których diagnozuje się choroby tarczycy, stale rośnie i wbrew pozorom to zjawisko nie dotyczy jedynie osób starszych. Na problemy z gruczołem tarczycy skarżą się również kobiety młode i dojrzałe. Rozwojowi chorób o podłożu autoimmunologicznym, do których zalicza się m.in. Hashimoto, mogą sprzyjać różne czynniki: od genetycznych po środowiskowe.

Jednym z czynników środowiskowych może być właśnie niedobór witaminy D. Zaobserwowano związek między chorobami tarczycy a niedoborami kalcytriolu, czyli aktywnej formy witaminy D3, która odgrywa istotną rolę w regulacji funkcjonowania różnych narządów, w tym gruczołu tarczycy.

Odpowiednia ilość witaminy słońca może pomóc w osiągnięciu optymalnej aktywności tego gruczołu. Więcej na temat witaminy D a tarczycy można przeczytać tutaj: https://mito-med.pl/artykul/witamina-d-a-tarczyca-i-jej-choroby.

Witamina D a niedoczynność tarczycy i Hashimoto

Receptory dla witaminy D są zlokalizowane niemal w każdej tkance ludzkiego ciała – między innymi w układzie odpornościowym. Z tego względu witamina D charakteryzuje się właściwościami immunomodulującymi, co oznacza, że wpływa na regulację namnażania się i różnicowania komórek układu immunologicznego.

W przypadku choroby autoimmunologicznej, jaką jest choroba Hashimoto, niedobór witaminy D może wpływać na gruczoł tarczycy prozapalnie. W efekcie zwiększa się ilość przeciwciał przeciwtarczycowych oraz pogarsza się samopoczucie.

W jednym z badań zidentyfikowano powiązanie między niedoborem witaminy D a chorobami tarczycy. W ramach badania przeprowadzonego na pacjentach z chorobą Hashimoto, aż u 80% osób wykazano niedobór witaminy D. Zaobserwowano również, że im większy był deficyt witaminy D, tym wyższa była wartość hormonu TSH.

Inne badania skupiły się na rezultatach suplementacji witaminą D i wapniem u pacjentów z autoimmunologiczną chorobą tarczycy. Zarejestrowano znaczące zmniejszenie poziomu przeciwciał przeciwtarczycowych TPO.

Witamina D a nadczynność tarczycy

Nadczynność tarczycy charakteryzuje się nadmiernym wydzielaniem hormonów tarczycy w stosunku do potrzeb organizmu. U osób cierpiących na to schorzenie zaobserwowano obniżony poziom aktywnej witaminy D3. Okazuje się bowiem, że wraz ze wzrostem ilości hormonów tarczycy maleje poziom kalcytriolu.

Osoby zdiagnozowane pod kątem chorób tarczycy powinny systematyczne sprawdzać poziom witaminy D3 i w razie wystąpienia niedoborów uzupełniać jej ilość.

Odpowiedni poziom witaminy D3 – jak o niego zadbać?

Witamina D3 jest nazywana witaminą słońca nie bez powodu. Jest ona syntezowana naturalnie w skórze człowieka pod wpływem ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Dlatego też najłatwiej jest dostarczyć odpowiednią ilość witaminy D3 organizmowi w okresie letnim – nawet 80% zapotrzebowania organizmu na tę witaminę może być zaspokajane w ten sposób.

Można również sięgnąć po produkty spożywcze bogate w witaminę D. Należą do nich przede wszystkim świeże ryby, jaja oraz mleko. Dodatkowo witaminę D3 można znaleźć w postaci suplementów i leków dostępnych w aptekach. W zależności od indywidualnych potrzeb organizmu można wybrać suplementy jednoskładnikowe lub wieloskładnikowe, które zawierają nie tylko witaminę D3, ale także wapń, magnez, witaminę K i inne składniki.


Jesteśmy zawsze na bieżąco, by dostarczyć Ci najnowsze informacje. Bądź na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami sportowymi publikowanymi na portalu Punkt Sportu. Śledź nas regularnie!

(c) by Punkt Sportu, 2023