Wczoraj po południu odbyła się konferencja prasowa, dotycząca mistrzostw Polski, które w dniach 14-21 lipca odbędą się w Gliwicach. Całe wydarzenie będzie rozgrywane w ramach cyklu LOTOS PZT Polish Tour.

Mistrzostwa Polski w Tenisie z rekordową pulą nagród – 140 tys. złotych. Złoci medaliści w singlu zarobią w Gliwicach prawie po 20 tysięcy.

Tak niebagatelne gratyfikacje oraz nowy, dogodny – lipcowy – termin sprawiły, że do 93. Mistrzostw Polski w Tenisie – Fundacja Radan Gliwice Open 2019 – zgłosiła się rekordowa liczba 152 zawodniczek i zawodników. –  Ale miejsc, łącznie z eliminacjami, jest tylko 112 – poinformował wiceprezes Polskiego Związku Tenisa Dariusz Łukaszewski.

–  Jestem bardzo zadowolony z listy zgłoszeń i cieszę się, że dojdzie do konfrontacji doświadczenia z młodością – zaciera ręce dyrektor 93. Mistrzostw Polski w Tenisie Wojciech Radomski.

Na liście zgłoszeń jest aż siedmioro byłych mistrzów, na czele z broniącymi tytułów sprzed roku Martą Leśniak i Maciejem Rajskim. Z numerem jeden w mistrzostwach rozstawieni będą jednak ci, którzy tytułów w seniorskich MP jeszcze nie mają, ale są najwyżej w rankingu PZT: Maja Chwalińska (BKT Advantage Bielsko-Biała) oraz Kacper Żuk (Legia Warszawa).

Tegoroczne mistrzostwa są częścią cyklu LOTOS PZT Polish Tour, obejmującego 10 turniejów żeńskich i męskich w całej Polsce. Polski Związek Tenisowy na razie przyznał połowę z przysługujących mu sześciu dzikich kart (3 kobiety + 3 mężczyzn). –  Otrzymują je najlepsi juniorzy Martyna Kubka i Wojtek Marek oraz za całokształt kariery kończący ją w tym sezonie Michał Przysiężny –  poinformował wiceprezes PZT Dariusz Łukaszewski. –  Cieszymy się, że mistrzostwa po raz kolejny odbędą się na Śląsku, w Gliwicach, i że bardzo szybko, także przy udziale związku, rośnie pula nagród. To budzi nasz podziw dla organizatora – dodał Łukaszewski.

Obecna pula, 140 tys. zł, jest o 40 tys. większa niż przed rokiem. Zwycięzcy gier pojedynczych – zarówno kobiet jak i mężczyzn – otrzymają premię w wysokości 18 tys. zł, finaliści połowę tej kwoty. –  To więcej niż w międzynarodowych turniejach ITF – informuje wiceprezes PZT. Złoci medaliści w grach deblowych zarobią – każdy z osobna – po 4800 zł, a triumfatorzy w mikście po 2 tysiące.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku mistrzowie w singlu –  Marta Leśniak i Maciej Rajski – zarobili po 11 tys.

– To już dziewiąta edycja mistrzostw w Gliwicach. Organizacja i atmosfera turnieju to nasze niezaprzeczalne atuty. Dziękujemy Polskiemu Związkowi Tenisowemu i Miastu Gliwice, które są naszym kluczowym partnerem – powiedział prezes Fundacji Radan Tadeusz Wesołowski.

– W imieniu prezydenta Gliwic Zygmunta Frankiewicza, dziękuję za wysiłek organizatorom i sportowcom, tym drugim życząc powodzenia i wspaniałej rywalizacji. I żeby obyło się bez kontuzji! – zaznaczył dyrektor Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych Tadeusz Mazur.

Eliminacje do turnieju głównego rozpoczną się w niedzielę 14 lipca i potrwają do poniedziałku, turniej główny wystartuje we wtorek 16 lipca. Nowych mistrzów Polski poznamy w niedzielę 21 lipca.

Partnerzy