Nastasja Mariana Schunk

Przez kwalifikacje do tytułu – finalista tegorocznego juniorskiego Wimbledonu Niemka Nastasja Mariana Schunk podbiła tenisowy ITF W25 Futures Lotos Solano Bydgoszcz Cup 2021.

To z pewnością najważniejsze do tej pory osiągnięcie Nastasji Mariany Schunk w seniorskiej karierze. Zwycięstwo w turnieju tej rangi odniosła po raz pierwszy, a przecież musiała wygrać tu aż 7 spotkań.

Finał rozpoczęła jednak nieco spięta, nie potrafiła wykorzystywać pojedynczych okazji na przełamanie podania Rosjanki Daryi Astakhovej. 19-letnia rywalka to przede wszystkim znakomicie biegowo i wytrzymałościowo przygotowana tenisistka. Swoją nieustępliwością wybiła w pierwszym secie z uderzenia Niemkę, to tego stopnia, że przy remisie 4:4 szybko wypracowała sobie w kolejnym Az trzy piłki na braka – przy stanie 0:40. Shunk takim przebiegiem wydarzeń najwyraźniej zaskoczona seriami zaczęła popełniać proste jak na nią błędy – podwójne serwisowe, returnowała w siatkę, a piłki wyrzucała nie centymetry, a metry za końcową linię. Sama do siebie mówiła – „5-metrowy aut – naprawdę?” i partię przegrała 4:6.

Rosjanka poszła za ciosem na otwarcie partii drugiej ponownie wykorzystała braeka i objęła prowadzenie 1:0. Shunk potrafiła sobie jednak z trudną sytuacją poradzić, powoli wracał jej rytm grania i wywierania presji na rywalce. Astakhova także wyczuła decydującą rozgrywkę w meczu atakując serwis Niemki nawet w dość szaleńczy sposób. I panie do stanu 2:2 regularnie przełamywały swoje podania. Ale po tym fragmencie gry na korcie panowała już niepodzielnie Shunk. Wrócił serwis i przede wszystkim dokładność w ostro bitych piłkach wzdłuż linii. Rosjanka biegała, walczyła, ale coraz bardziej sfrustrowana pomysłu na odmianę sytuacji już nie znalazła. 17-latka od remisu 2:2 wygrała 10-ć kolejnych gemów sięgając po tytuł w sposób wyjątkowo przekonujący.

– To bardzo ważny moment w mojej seniorskiej karierze, tu musiałam przebijać się przez kwalifikacje. Teraz ranking powinien pozwolić na uczestnictwo w podobnych imprezach z dużo większym spokojem i bez konieczności rozgrywana aż tak wielu pojedynków. W gronie seniorek na dziś liczą się dla mniej punkty, każdy z nich, a takie wyniki i takie turnieje jak ten w Bydgoszczy bardzo mi w tym pomagają – powiedziała nam po meczu Nastasja Mariana Shunk.

­- W finale w końcówce pierwszego seta nieco się zagubiłam. Popełniałam zbyt wiele, zbyt dużych jak na mnie błędów, wkradła się u mnie duża nerwowość. Ale na szczęście opanowała sytuację w partii drugiej, poradziłam sobie sama ze sobą i zaczęłam grać na normalnym dla mnie poziomie – dodała.

Wynik finału gry pojedynczej kobiet:

Nastasja Mariana Schunk (GER) – Darya Astakhova (RUS) 4:6, 6:2, 6:0

Partnerzy