Kubka i Hertel

Turniejowa „jedynka” za mocna dla Baszak

Wtorek był dniem inauguracji turnieju głównego ITF W60 Kozerki Open (pula nagród: 60.000 USD). Cenne zwycięstwo w deblu odniosły Anna Hertel i Martyna Kubka. Z turniejem głównym pożegnała się Weronika Baszak.

 Na kortach przy ul. Jowisza 92 w Kozerkach pod Grodziskiem Mazowieckim spotkania wystartowały z godzinnym opóźnieniem. Poranny deszcz ustąpił jeszcze przed południem i można było dokończyć trzydniowe eliminacje oraz rozpocząć pierwsze gry turnieju głównego.

Szczęścia w losowaniu nie miała 18-letnia Weronika Baszak. Zawodniczka LOTOS PZT Team już w pierwszej rundzie trafiła na najwyżej rozstawioną Dalmę Galfi i pomimo zaciętego początku przegrała ze 154. tenisistką światowego rankingu 3:6, 0:6.

– Zaczęłam dzisiaj bardzo dobrze. Tak naprawdę grałam na 100 procent swoich umiejętności, wszystko mi wychodziło i postawiłam jej wysokie warunki na początku. Ale widać, że to jest bardzo doświadczona zawodniczka, zresztą mistrzyni juniorskiego US Open. A przede wszystkim w zawodowym Tourze ma więcej meczów rozegranych ode mnie. Ale w miarę trwania meczu to ona narzuciła mi swoje warunki. Zaczęła przyspieszać grę i skracać wymiany, a ja miałam coraz większy problem – oceniła występ Baszak, finalistka juniorskiego Australian Open 2020.

Kilka godzin później Baszak była bliska zwycięstwa w turnieju deblowym. Wspólnie z reprezentującą Rosję Walerią Olianowską prowadziły 4:1 w kończącym mecz super-tie breaku, ale nie dały rady wyżej notowanemu duetowi Barbara Gatica/Rebeca Pereira przegrywając 3:6, 6:4, 8:10. Z turniejem pożegnały się też Weronika Foryś i Rozalia Gruszczyńska, które uległy ogranym na międzynarodowym poziomie przeciwniczkom rozstawionym w Kozerkach z numerem drugim. Słowenka Dalila Jakupović oraz Łotyszka Diana Marcinkevica wygrały pewnie 6:4, 6:2 i wciąż liczą się w grze o tytuł.

W dobrym stylu z turniejem przywitały się Anna Hertel i Martyna Kubka. Mistrzynie rozgrywanego przed miesiącem turnieju we Wrocławiu (pula nagród 25.000 USD) pokonały w dwóch setach Meksykanki Fernandę Contreras Gomez i Anę Sofię Sanchez Palau 7:5, 6:1. Obie Polki w środę rozpoczną też rywalizację w singlu. Hertel zagra z Anastazją Zacharową, a Kubka z Aminą Anszbą.

Partnerzy