Ekstraklasa w piłce nożnej sezon 2019/20

Ekstraklasa w piłce nożnej sezon 2019/20

Sezon 2019/20 Ekstraklasy w piłce nożnej to kolejny pasjonujący okres w historii polskiego futbolu. W sezonie tym kibice mogli śledzić zmagania 16 drużyn, które walczyły o miano mistrza Polski oraz miejsca w europejskich pucharach. W poniższym artykule przedstawimy przebieg rozgrywek, kluczowe momenty oraz końcową klasyfikację.

Przebieg rozgrywek Ekstraklasy sezon 2019/20

Rozgrywki Ekstraklasy sezonu 2019/20 rozpoczęły się w lipcu 2019 roku i zakończyły w lipcu 2020. W sezonie tym wzięło udział 16 drużyn, które rozegrały łącznie 296 spotkań.

Zawody zostały podzielone na dwie fazy: sezon zasadniczy, w którym drużyny rozegrały 30 kolejek, oraz rundę finałową, w której nastąpił podział na grupę mistrzowską oraz grupę spadkową. W fazie finałowej drużyny rywalizowały o miejsca 1-8 (grupa mistrzowska) oraz 9-16 (grupa spadkowa).

Kluczowe momenty sezonu 2019/20

 • Walka o mistrzostwo: W sezonie 2019/20 walka o tytuł mistrza Polski była zacięta i trwała aż do ostatnich kolejek. Ostatecznie to Legia Warszawa zdobyła upragnione mistrzostwo, wyprzedzając Cracovię oraz Lecha Poznań.
 • Rywalizacja o miejsca w europejskich pucharach: Oprócz walki o mistrzostwo Polski, drużyny z czołówki tabeli walczyły również o miejsca premiowane udziałem w europejskich pucharach. W sezonie tym, oprócz Legii Warszawa, prawa do gry w europejskich pucharach uzyskały Cracovia oraz Lech Poznań.
 • Spadek z Ekstraklasy: W sezonie 2019/20 spadek z Ekstraklasy spotkał zespoły ŁKS Łódź oraz Arka Gdynia. Obie drużyny zakończyły rywalizację w grupie spadkowej na dwóch ostatnich miejscach.

Końcowa klasyfikacja Ekstraklasy sezon 2019/20:

 1. Legia Warszawa
 2. Cracovia
 3. Lech Poznań
 4. Pogoń Szczecin
 5. Piast Gliwice
 6. Śląsk Wrocław
 7. Jagiellonia Białystok
 8. Lechia Gdańsk
 9. Górnik Zabrze
 10. Wisła Płock
 11. Zagłębie Lubin
 12. Wisła Kraków
 13. Raków Częstochowa
 14. Korona Kielce
 15. ŁKS Łódź
 16. Arka Gdynia

Sezon 2019/20 Ekstraklasy w piłce nożnej dostarczył kibicom wielu emocji oraz sportowych wrażeń. Legia Warszawa wywalczyła tytuł mistrza Polski, Cracovia i Lech Poznań uzyskały miejsca w europejskich pucharach, a ŁKS Łódź i Arka Gdynia opuściły najwyższą klasę rozgrywkową. Zacięta rywalizacja i nieprzewidywalne wyniki potwierdziły, że polska piłka nożna potrafi dostarczyć wielu emocji oraz niespodzianek. Kibice z niecierpliwością czekają na kolejny sezon, w którym ich ulubione drużyny znów będą walczyć o najwyższe cele.


Jesteśmy zawsze na bieżąco, by dostarczyć Ci najnowsze informacje. Bądź na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami sportowymi publikowanymi na portalu Punkt Sportu. Śledź nas regularnie!

(c) by Punkt Sportu, 2023