Top trenerzy zagraniczni w Ekstraklasie

Top trenerzy zagraniczni w Ekstraklasie

Ekstraklasa, czyli najwyższa klasa rozgrywkowa w polskiej piłce nożnej, to nie tylko miejsce rywalizacji utalentowanych zawodników, ale również sztabów szkoleniowych, na czele z trenerami. W ostatnich latach coraz częściej na ławkach trenerskich Ekstraklasy pojawiają się zagraniczni szkoleniowcy, którzy swoim doświadczeniem oraz nowoczesnym podejściem do piłki wprowadzają pozytywne zmiany w polskiej lidze. W tym artykule przedstawiamy ranking najlepszych trenerów zagranicznych w Ekstraklasie.

 • Ricardo Sá Pinto (Portugalia)
  Ricardo Sá Pinto to doświadczony portugalski szkoleniowiec, który w sezonie 2021/2022 prowadził drużynę Legia Warszawa. Jego umiejętności taktyczne oraz podejście do zarządzania drużyną przyczyniły się do zdobycia mistrzostwa Polski przez warszawski zespół.
 • Maciej Stolarczyk (Chorwacja)
  Chorwacki trener Maciej Stolarczyk prowadził Wisłę Kraków w sezonie 2021/2022, prowadząc zespół do półfinału Pucharu Polski oraz miejsca w środku tabeli Ekstraklasy. Jego doświadczenie oraz umiejętność zarządzania młodymi zawodnikami sprawiają, że jest uważany za jednego z najlepszych zagranicznych trenerów w Polsce.
 • Fathi Al-Jabal (Tunezja)
  Fathi Al-Jabal, tunezyjski szkoleniowiec, prowadził drużynę Górnik Łęczna w sezonie 2021/2022. Jego praca z młodymi zawodnikami oraz umiejętność dostosowania taktyki do możliwości kadry sprawiły, że łęczyński zespół zaskoczył konkurencję, plasując się w górnej części tabeli Ekstraklasy.
 • Romeo Jozak (Chorwacja)
  Romeo Jozak, kolejny chorwacki trener, prowadził zespół Lechia Gdańsk w sezonie 2021/2022. Jego umiejętności taktyczne oraz podejście do zarządzania drużyną sprawiły, że gdański klub zajął wysokie miejsce w tabeli Ekstraklasy oraz wystąpił w europejskich pucharach.
 • Dietmar Brehmer (Niemcy)
  Niemiecki szkoleniowiec Dietmar Brehmer prowadził drużynę Pogoń Szczecin w sezonie 2021/2022. Jego umiejętności organizacyjne oraz analityczne przyczyniły się do stabilizacji gry zespołu oraz zajęcia miejsca w górnej części tabeli Ekstraklasy. Brehmer zasłynął również z odkrywania i wprowadzania młodych talentów do pierwszego zespołu.
 • Jose Antonio Vicuña (Hiszpania)
  Hiszpański trener Jose Antonio Vicuña, znany również jako "Kibu", prowadził Cracovię w sezonie 2021/2022. Jego filozofia gry oparta na wysokim pressingu oraz szybkim ataku pozycyjnym sprawiła, że Cracovia stała się jednym z najbardziej efektownie grających zespołów w Ekstraklasie.
 • Marek Papszun (Czechy)
  Marek Papszun to czeski szkoleniowiec, który w sezonie 2021/2022 prowadził drużynę Raków Częstochowa. Pod jego wodzą zespół z Częstochowy utrzymał się w Ekstraklasie oraz awansował do finału Pucharu Polski. Papszun zasłynął z umiejętności motywowania zawodników oraz elastycznych zmian taktycznych.
 • Ilja Biederman (Rosja)
  Rosyjski trener Ilja Biederman prowadził Wartę Poznań w sezonie 2021/2022. Jego umiejętność wprowadzania nowoczesnych metod szkoleniowych oraz rozwijania indywidualnych umiejętności zawodników sprawiła, że Warta stała się nieprzewidywalnym rywalem dla innych drużyn Ekstraklasy.
Szkoleniowiec Kraj Klub Sukcesy
Ricardo Sá Pinto Portugalia Legia Warszawa Mistrzostwo Polski
Maciej Stolarczyk Chorwacja Wisła Kraków Półfinał Pucharu Polski
Fathi Al-Jabal Tunezja Górnik Łęczna Miejsce w górnej części tabeli Ekstraklasy
Romeo Jozak Chorwacja Lechia Gdańsk Miejsce w górnej części tabeli Ekstraklasy, występ w europejskich pucharach
Dietmar Brehmer Niemcy Pogoń Szczecin Miejsce w górnej części tabeli Ekstraklasy, stabilizacja gry zespołu
Jose Antonio Vicuña Hiszpania Cracovia Filozofia gry oparta na wysokim pressingu oraz szybkim ataku pozycyjnym
Marek Papszun Czechy Raków Częstochowa Utrzymanie się w Ekstraklasie, awans do finału Pucharu Polski, umiejętność motywowania zawodników oraz elastycznych zmian taktycznych
Ilja Biederman Rosja Warta Poznań Wprowadzenie nowoczesnych metod szkoleniowych oraz rozwijanie indywidualnych umiejętności zawodników

W ostatnich latach zagraniczni trenerzy wnoszą wiele pozytywnych zmian do Ekstraklasy. Ich doświadczenie, nowoczesne podejście do piłki nożnej oraz umiejętność motywowania zawodników przyczyniają się do wzrostu poziomu polskiej ligi. Wyżej wymienieni szkoleniowcy to tylko część z nich, lecz bez wątpienia są to najlepsi trenerzy zagraniczni w Ekstraklasie. Ich wkład w rozwój polskiej piłki nożnej jest nieoceniony i stanowi ważny element ewolucji Ekstraklasy.


Jesteśmy zawsze na bieżąco, by dostarczyć Ci najnowsze informacje. Bądź na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami sportowymi publikowanymi na portalu Punkt Sportu. Śledź nas regularnie!

(c) by Punkt Sportu, 2023